Baş ağrısı vücudun tehlike uyarısıdır

Sık karşılaşıldığı için ciddiye alınmayan baş ağrılarının hayati önem taşıyan hastalıkların belirtisi olabileceği belirtildi.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hidayet Akdemir, baş ağrılarının ciddiye alınması gerektiğini söyledi. Baş ağrısının kişi açısından hoşa gitmeyen bir duygu olarak algılandığını ve vücudun uyarı sistemi olarak çalıştığını belirten Akdemir, şunları kaydetti:

AĞRI VÜCUDUN UYARISIDIR

“Vücudumuzda ki herhangi bir organımızda bir rahatsızlık olduğunda bu rahatsızlığı dışarıya yansıtan uyarıya ağrı diyoruz. Örneğin, beyindeki rahatsızlıklar, ağrı şikayetiyle kendilerini haber veriyor. Baş ağrıları da bir rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Baş ağrısı şikayetlerinde, dikkatli bir nörolojik muayene yapılmadan, özellikle ağrının oluş sebebi araştırılmadan yapılan tıbbi yaklaşımlar çok ciddi sakatlıklara ve ölümlere neden olabilir.”

BEYİN KANAMASININ İLK BELİRTİSİ: BAŞ AĞRISI

Akdemir, beyin damar hastalıklarından kaynaklanan baş ağrılarının sık görüldüğünü söyledi. Baş ağrılarının dikkate alınmaması durumunda geri dönüşü olmayan sonuçlar ortaya çıkabileceğini vurgulayan Akdemir, şöyle devam etti:

“Beyinden kaynaklanan baş ağrısı tedavi edilmediği takdirde beyin damarlarında balonlaşma veya damar yumağı oluşuyor. Bunlar hayatın bir döneminde beyin kanaması yapar. Bu beyin kanamasının ilk şikayeti de baş ağrısıdır. Genellikle, enseden başlar ve başın ön bölgesine doğru ilerler. Aniden gelir, beraberinde mide bulantısı, kusma, bilinç kaybı olabilir. Bunlar beyin kanamasının belirtileridir. Bu çok tehlikeli bir baş ağrısıdır ve hemen bir uzmana gitmek gerekir.”

BEYİN TÜMÖRÜNE DİKKAT

Akdemir, sinsi ağrıların tehlikeli ve yavaş yavaş ortaya çıktığını aktardı. Bu ağrıların genellikle sabahları ortaya çıktığını ve kişilerin ağrıyla uyandığını belirten Akdemir, şunları anlattı:

“Mide bulantısı olur ve kişi kusunca rahatlar ama günün ilerleyen saatlerinde baş ağrısı tekrar ortaya çıkar. Gittiği doktor ağrı kesici ilaçlar verir ve bunlardan fayda görür ama daha sonra ağrı devamlı hale gelir. Başın her yerinde hissedilen bir ağrıdır. Diğer yandan, yüksek tansiyon ve yaralanmalara bağlı beyin kanamaları sonrası ortaya çıkan baş ağrıları da önemli ve tehlikelidir. Yüksek tansiyon iyi tedavi edilmezse küçük veya büyük beyin kanamalarına yol açar ki bu da hastalarda ölüme veya ağır sakatlıklara neden olabilir.”

Akdemir, sinüzitlere bağlı baş ağrılarının toplum tarafından da iyi bilindiğini, bunların başın ön bölümünde ve günün ilerleyen saatlerinde ortaya çıktığını ifade ederek, “Eğer sinüzitlerin uygun ve spesifik tedavileri yapılamazsa, beyin iltihabı gibi çok daha ciddi ağır beyin hastalıklarına dönüşebilir” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.