Sağlığınız ve Vücudunuz için 7 Mucize Egzersiz

Hayalini kurduğunuz vücuda kavuşmak için spor salonlarına servet harcamanıza veya şok diyetlere gerek yok. Bu 7 mucize egzersiz, hem evinizde hem de açık havada spor yapma imkânı sağlayarak, fazlalıklarınızdan kurtulmayı eğlenceli ve daha etkili hale getiriyor. Düzenli bir uyku ve sağlıklı yeme alışkanlığı ile birleştiğinde mucizeler yaratan bu 7 egzersiz düzenli olarak yapıldığı takdirde yalnızca fiziksel değil aynı zamanda ruhsal sağlığınıza da faydalı…
1. İp atlama

İp atlamak, sanılanın aksine en etkili yağ yakma egzersizlerinden biridir. Dakika başına,10-20 kalori yakmanızı sağlayan bu egzersiz vücuttaki tüm kasları çalıştırmakla kalmıyor; aynı zamanda kadınlarda selülit azaltıyor, baldır- bacak kaslarını çalıştırıyor ve kan dolaşımını arttırıyor.

2. Squat ( Çömelme Hareketi)

Herkesin korkulu rüyası squat, vücudu en çok şekillendiren egzersizlerden biri. Kalça kaslarını güçlendirip daha yuvarlak ve kalkık bir kalçaya sahip olmak isteyen kadınların gözdesi olan bu egzersiz yağ yakımı için ideal. ‘Jumping Squat (Atlamalı Squat) gibi tüm vücudunuzu çalıştıran ve kalp atım hızınızı arttırtan veya ‘Dumbell Squat’ (Ağırlıklı Squat) gibi vücudunuzun direncini arttıran çeşitleri bululan egzersizi düzenli olarak yaptığınızda vücudunuza olduğu kadar dik ve sağlam bir duruşa sahip olmanıza da çok faydası vardır.

3. Şınav Çekme

En klasik egzersizlerden biri olan şınav, aynı zamanda en etkili vücut geliştirme hareketlerinden biridir. Yalnızca üst bedeni değil, bütün vücudu çalıştıran bu egzersizi pek çok farklı şekilde yaparak kol ve omuz kaslarınızın farklı farklı bölgelerini çalıştırabilirsiniz.

4. Lunge

Bacak kaslarınızı güçlendirmek için lunge hareketi birebir. Müthiş bir denge egzersizi olarak da bilinen lunge, ağırlıklarla da yapılabiliyor, zıplayarak da. Etkisini görebilmek için ise günde 3 set olmak üzere, set başına 10 lunge yeterli olacaktır.

5. Yüzme

Yaz aylarının en büyük eğlencesi yüzme, en etkili egzersiz yöntemlerinden bir diğeri. Vücudunuzda neredeyse tüm kasları çalıştıran yüzme, tüm bu egzersizler arasından en eğlenceli olanı.

6. Koşu

Koşmak yalnızca bir egzersiz değil aynı zamanda bir terapi. Stres ve depresyon riskini azaltan, vücudunuzun en büyük sağlık destekçisi koşu; aynı zamanda deniz kenarında yapılabilecek en güzel egzersizlerden biri.

7. Bisiklete binme

Ne kadar ter, o kadar kalori! Bacak ve kalça kaslarını çalıştırmanızı sağlayan bu egzersizle yeni yerler keşfetmek de cabası. Yanınıza arkadaşlarınızı veya ailenizi alıp, kırlarda, ormanlarda, ara sokaklarda, deniz kenarında, şehrin içinde veya dışında pek çok yer gezip arada küçük molalar vererek, piknik yapabilir veya şık bir kafede kahve molası verebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.