Siyah noktalardan kurtulmak için yapmanız gerekenler

Burun üzerinde oluşan siyah noktalar ciddi bir kozmetik sorun oluşturuyor. Bu sorunu gidermek için yapılan çalışmaların çoğu istenen başarıyı bir türlü göstermiyor. Bu konuda yapılabilecekler konusunda Özel Elit Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu bilgiler verdi.

Siyah noktalar burun üzerindeki gözeneklerde biriken sebum isimli deriyi koruyan yağlı salgının havayla teması ile oksidasyonu sonucu oluşur. Aslında sebum sarımsı renkte bir salgıdır. Sadece hava ile temas etmesi halinde rengi oksidasyona bağlı olarak koyulaşır. Bu görüntü her insan için geçerlidir. Sadece yağ salgısı fazla olan kişilerde gözenekler de daha geniş olur. Bu durumda görüntü daha rahatsız edici olabiliyor.

Sebum salgısının tamamen yok edilmesi olanaksızdır. Bu salgı derideki sebum bezleri tarafından deriyi korumak amacı ile üretilir. Yüzeydeki veya gözenekler içindeki yağı sıkarak boşaltmaya çalışmak, derin gözenek temizleyicilerle yapılan temizlikler geçici bir düzelme sağlasa da aslında sebum salgılanmasını arttırıcı etkiye neden olacaktır. Bu durum sorunun kısır döngüde devamına neden olabilir.

Bu tür sorunlarla büyükannemin dahi bir takım maskeler uygulayarak savaştığını çocukluk yıllarından hatırlıyorum. Kendisi çırptığı yumurta akına birkaç damla limon suyu ekleyerek temiz cilde uygular ve 15-20 dakika beklettikten sonra kurumuş maske formunu almış yumurta akını soyarak temizlerdi. Bu sayede derinin ölü katmanı soyulduğu gibi yüzeydeki siyah noktalarda temizlenirdi. Hala bu ve benzeri evde hazırlanabilecek ürünlerin haftada bir uygulanabileceğini söyleyebilirim.

Siyah Noktalarla Savaş İçin Formüller

  • Bir tatlı kaşığı limon suyu eklenmiş bir çorba kaşığı yoğurtun temiz cilde sürülüp 10 dakika beklenmesi ve sonrasında temizlenmesi
  • Süt ve toz jelatinin bire bir ölçek karıştırılıp hafifçe ısıtıldıktan sonra temiz cilde bir maske gibi uygulanması ve 15 dakika sonra maske formundaki ürünün kaldırılması
  • Isıtılmış bala eklenecek bir çay kaşığı limon suyu ekleyip burun üzerinde sürüldükten sonra 5-10 dakika bekletilip yıkanması gibi formülleri deneyebilirsiniz.

Temel bakımda ideali ılık su ve yumuşak bir temizleyici ile yüzün iki kez temizlenmesi yeterlidir. Yağ salgısı fazla olan kişilerde retinol içerikli ürünler (yağ üretimini kontrol etmede yardımcı olur) ve Alfa hidroksi asitli ürünlerin ( deri üst katmanını hafifçe soyarak üst deriyi uzaklaştırmaya yardımcı olur) aralıklı kullanımı ile sorunu kontrol altına alabiliriz.

Geniş gözenekli kişilerde bazı lazer uygulamaları ile gözenekleri daraltmak mümkündür. Bu tür tedaviler ile elde edilen düzelmeler kalıcı olmayabilir. Bu nedenle aralıklı tekrarı gerekebilir veya diğer tedaviler ile birlikte kullanılarak elde edilecek sonuç arttırılabilir.

Kaynak: SABAH

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.