Akşamdan kalanlar için doğal öneriler

Gece dışarı çıktınız, haliyle içkiyi biraz fazla kaçırdınız. ertesi gün başınız çatlayacak gibi ağrıyor ve halsizsiniz. Size iyi gelecek doğal yöntemlerimizi deneyin.

1- Portakal Suyu

British Medical Journal’da yayımlanan habere göre meyve suları içkinin yarattığı baş ağrısını yok ediyor? Peki nasıl? Açıklaması basit; içerisindeki C vitamini ve fruktoz karaciğerinizin alkolü parçalamasına yardım ediyor. Ne kadar taze olursa o kadar iyi. O yüzden hazır almak yerine kendiniz sıkın.

2 – Yumurta

Baş ağrısından kafanızı 5 dakika bile kaldıramıyorsanız, sizin ilacınız belli; bol yumurtalı bir omlet. Hayır hayır, uydurmuyoruz; yumurtanın içerisindeki sistein isimli amino asit, vücudunuzun alkolü parçalamasına ve atmasına yardımcı olacaktır. Eğer tam bir detoks istiyorsanız, portakal suyu ile yumurtayı çırpın. Tabii önce midenizin kaldırması gerekiyor.

3 – Domates Suyu

İçtiniz, dağıttınız ve ardından midenizdekileri boşalttınız. Ancak her şey bu kadar basit değil. Kusunca potasyum gibi vücutta sıvı dengesini koruyan mineralleri (elektrolit) de kaybedersiniz. İçkinin ardından kendinizi daha yorgun hissetmenizin ve baş ağrılarınızın artmasının sebebi de budur. Domates suyu, ihtiyacınız olan mineralleri bol miktarda içerir. Tabii önceki gece “bloody mary” tükettiyseniz, o zaman önerimiz yine portakal suyu olacak.

4 – Kırmızıbiber

Baharatların beyindeki zevk alma merkezlerini harekete geçirerek endorfin salgılanmasını sağladığı bilinir. Bu sistem, baş ağrısını gidermekte de etkili. Endorfin ağrı eşiğinizi yükselterek sizi daha dayanıklı yapar. Etkisini artırmak istiyorsanız, domates suyunun içerisine bir tutam kırmızıbiber eklemeniz yeterli.

5 – Bal

Balın size enerji verdiği doğru… Ancak enerjinin yanında bolca sodyum ve potasyum (bkz. İlkokul biyoloji kitabı mineral dengesi) da kazandırıyor. Tavsiyemiz, ertesi güne bir dilim kepek ekmeği üzerine bal sürerek başlamanız. Kendinizi tekrar iyi hissedeceksiniz.

6 – Kabak Çekirdeği

Human&Experimantal Toxicology’de yayımlanan bir makaleye göre alkol beyindeki kılcal damarların çapını daraltarak beyin hücrelerine zarar veriyor. Çaresi hücre zarını ve sinir hücrelerini güçlendiren magnezyum. Baş ağrılarınızı dindirmenin anahtarı onda… Sadece 32 gram kabak çekirdeği, günlük almanız gereken magnezyumun % 60’ını içeriyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.